2017.01.26 Sukces zespołu „Cudawianki” z Dorohuska podczas XVI Festiwalu Kolędy i Szczodrywki nad Bugiem Włodawa 2017
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
- Opublikowano: czwartek, 26, styczeń 2017 14:07
- Odsłony: 830
W sobotę 21 stycznia 2017 r. w sali widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury we Włodawie z udziałem 26 zespołów ludowych oraz wokalno-instrumentalnych z Polski, Białorusi i Ukrainy odbył się „XVI Festiwal Kolęd Szczodrywek nad Bugiem - Włodawa 2017". Jego organizatorami były:
Włodawskie Stowarzyszenie Kulturalne, Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury, a patronat honorowy nad tegorocznym festiwalem objął Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego. W tegorocznym festiwalu udział wzięło 26 zespołów z Polski, Białorusi i Ukrainy, a liczba wykonawców wyniosła około 300 osób.
Wydarzenie to od wielu lat jest sztandarową imprezą organizowaną przez Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury, bijąc rekordy popularności. Ukazuje on specyficzny, przygraniczny repertuar pieśni oraz obyczajów. Tegoroczny festiwal miał zmienioną formułę, gdyż zespoły zostały zakwalifikowane do udziału w nim na podstawie wcześniejszych eliminacji przeprowadzonych na początku grudnia 2016 r. przez specjalnie powołaną komisję. W wyznaczonym terminie wpłynęło 35 zgłoszeń, zaś do udziału w festiwalu zakwalifikowano 27 zespołów, 19 polskich, 6 ukraińskich i 2 białoruskie. Jeden z zakwalifikowanych zespołów musiał zrezygnować z udziału w festiwalu ze względów technicznych. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Wśród obecnych na sali gości byli także goście z powiatu i gminy Szack.
Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów. W składzie jurorskim zasiedli w tym roku: Ks. Jerzy Ignaciuk, Proboszcz Parafii Prawosławnej p.w. Najświętszej Marii Panny we Włodawie, Andrzej Sar i Iwona Niewczas, reprezentujący Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Paweł Łobacz, Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia we Włodawie. Jak w podsumowaniu podkreślono, jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.
Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina Włodawskiego Domu Kultury. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie, szczodrywkom długo nie było końca, wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał Starosta Andrzej Romańczuk. Z satysfakcją informujemy, że w kategorii zespoły z akompaniamentem II miejsce przypadło debiutującemu w festiwalu naszemu zespołowi „CudaWianki" z Dorohuska, pod kierownictwem Marcina Watrasa, za wykonanie dwóch utworów, „Jezus Malusieńki" i „Spy Isuse spy". Po niedawnym, największym dotychczasowym sukcesie, młodego, powstałego w czerwcu 2016 roku zespołu, udziale w dniu 12 stycznia 2017 roku w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, to drugie
największe osiągnięcie w tak krótkim okresie.
GRATULUJEMY !!!
I miejsce w tej kategorii wyśpiewał zespół „Lelija" z Łucka (Ukraina), a III miejsce jury przyznało zespołowi „Mołodyczki" z Szacka, również z Ukrainy, a wyróżnienie przyznano „Wołyńskim Słowikom" z Łucka. W kategorii kapele, I miejsce uzyskała formacja „Nastasivski Muzyki" z Tarnopola (Ukraina), II miejsce wywalczył sąsiad zza między, zespół „Koral" z Kamienia, a III miejsce przypadło w udziale również zespołowi z sąsiedniej gminy, „Bokorynie" z Żalina, gmina Ruda Huta. W kategorii zespoły a capella, I miejsce wyśpiewały „Sokotuchy" z Białej Podlaskiej, II miejsce jury przyznało osławionej „Miedunicy" z Klejnik (Białoruś), a III miejscem musiała zadowolić się „Jarzębina" z Zabłocia, a wyróżnienia otrzymały „Głosy Polesia" z Brześcia (Białoruś) oraz „Cisza" z Włodawy.