2017.01.30 Sukcesy naszych zespołów na XXIII Regionalnym Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu

  • Drukuj

DSCN4419

  W niedzielę 29 stycznia 2017 r. z udziałem 31 zespołów i kapel z powiatów: włodawskiego, krasnostawskiego, zamojskiego, hrubieszowskiego, łęczyńskiego i chełmskiego w Ośrodku Kultury w Rejowcu odbył się XXIII Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Organizatorami imprezy byli: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Burmistrz Miasta Rejowiec i miejscowy Ośrodek Kultury.

Głównymi celami organizatorów to ustanowienie jednej z form realizacji programu inspirowania i kultywowania amatorskiej twórczości artystycznej oraz tradycji regionalnej. Ważnym aspektem to także miejsce spotkań wykonawców z całego regionu w celu nawiązania kontaktów, wymiany repertuaru, zaprezentowania przyśpiewek, które odchodzą w zapomnienie. Jury pracowało w składzie:

- Andrzej Sar - muzykolog z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie,
- Maryla Kowalczyk - Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie,
- Małgorzata Sobstyl - społeczny animator kultury, muzyki z gminy Rejowiec.

DSCN4425

Miło nam poinformować, iż w tak doborowym i znamienitym towarzystwie wystąpiły dwa zespoły z naszej gminy. Jako pierwszy, przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się nasz zespół „CudaWianki" z Dorohuska, barwnie wykonując dwa utwory „Świeci miesiąc" i „A gdzież moje kare kanie", entuzjastycznie przyjęte przez widownię. Jak zwykle, dobrze wypadł nasz drugi zespół „Teosinki" z Teosina. Nasze artystki, Felicja Matczuk i Irena Popek z dobrze znanym humorem i żartem zaśpiewały dwie pieśni, przyśpiewki „Daj nam Boże dobry czas" i „Tyciu, tyciu", za wykonanie których publiczność nagrodziła zasłużonymi brawami. Po prezentacji naszych wykonawców już w kuluarach dało się odczuć, że zespoły nasze mogą odnieść duży sukces. To co wcześniej rozważane było teoretycznie, stało się faktem, podczas ogłaszania wyników przez jury. Z przyjemnością informujemy, że w kategorii kapel I miejsce zajął nasz zespół „CudaWianki", pod kierownictwem Marcina Watrasa. II miejsce przypadło zespołowi „Koral" z Kamienia, a III miejsce jury przyznało kapeli „Zwierzynieckiej" ze Zwierzyńca. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały ponadto „Łopieńczacy" z Łopiennika Górnego i kapela z Trawnik. W kategorii zespoły śpiewacze I miejsce zajął zespół śpiewaczy „Kresowianki" z Włodawy, II miejsce wyśpiewał również zespół z powiatu włodawskiego „Brusowianki" ze Starego Brusa, a III miejsce przyznano naszym „Teosinkom" z Teosina.

GRATULUJEMY !!!

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały zespoły „Rakołupianki" z Rakołup, „Sielanki" z Leśniowic i „Polesie" z Łopiennika Górnego. W kategorii zespoły śpiewacze z akompaniamentem I miejsce zajął zespół „Siedliszczanie z nad Wieprza", II miejsce przypadło zespołowi „Ostrowiacy" z Trzeszczan, a III miejsce jury przyznało zespołowi śpiewaczemu z kapelą z Honiatycz. Nagrody finansowe ufundowali: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Chełmie i Burmistrz Miasta Rejowiec, Tadeusz Górski. Ponadto wszyscy uczestnicy za udział otrzymali upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta Rejowiec.

dyplom I miejsce

dyplom II miejsce