2014.06.25 Uroczystości Nocy świętojańskiej w Świerżach
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
- Opublikowano: środa, 25, czerwiec 2014 12:37
- Odsłony: 2047
Letnie przesilenie od dawien dawna traktowano jako wyjątkowe wydarzenie i przypisywano mu właściwości niemal magiczne. Stąd tak wiele obrzędów i rytuałów związanych z Nocą Świętojańską. Ważne było wieczorne palenie ognisk, co wyrażało kult ognia. Zebrani tańczyli wokół płomieni, a co odważniejsi młodzieńcy skakali przez palące się stosy. Tej nocy kluczową rolę odgrywała też woda - wykąpanie się w trakcie Sobótki miało zapewnić ciału zdrowie i urodę.
W nurt okolicznych rzek i strumyków puszczano też wianki. Panny na wydaniu wiły je wiec z kwiatów polnych i ogrodowych, mając nadzieję, że przyniosą im szybkie zamążpójście. Tej nocy odbywa się też poszukiwanie kwiatu paproci, która podobno kwitnie tylko w czasie przesilenia. Co roku przypominamy o wierzeniach naszych przodków i próbujemy stworzyć namiastkę przeniesienia się do tego nieco zapomnianego, tajemniczego świata. Te tradycje, mimo że zachowały tylko symboliczny charakter - wciąż żyją, i przechodzą z pokolenia na pokolenie. Od niepamiętnych lat kontynuowane są na terenie naszej gminy, podobnie było i w roku bieżącym, w sobotę 21 czerwca 2014 r, w Parku podworskim w Świerżach Gmina Dorohusk była organizatorem tegorocznych uroczystości „Nocy Świętojańskiej", które prowadził Stefan Wojtaszuk. Zebranych wszystkich serdecznie powitała w imieniu organizatorów Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku - Jolanta Ryszkiewicz, po czym gospodarz imprezy, Wójt Gminy - Wojciech Sawa dokonał symbolicznego otwarcia imprezy. Następnie okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pt. „Czarodziejski kwiat paproci" zaprezentowali uczniowie kl. 0-VI Szkoły Podstawowej w Świerżach, których przygotowywały Marta Kupracz i Beata Bartniczuk. W części artystycznej, oprócz solistów Jakuba Latosa z Dorohuska i Iriny Zińczuk z Huszczy wystąpiły zespoły: „Koral" z Kamienia, „Opalinka" z Huszczy, „Lubawa" z Lubomla (Ukraina) z programem folklorystycznym i współczesnym, grupa wokalno instrumentalna „Cykady" i kapela „Pogodna Jesień" z Wólki Okopskiej. Wiele salw śmiechu, gromkie brawa towarzyszyły występom kabaretów „Pod Cytrynką" ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka" z Dorohuska w programie „Krysia idzie na wianuszki" oraz „Szara Eminencja" z Werbkowic. Nie mniej zadowolenia i satysfakcji uczestnikom imprezy przyniósł niesamowity pokaz samoobrony oraz systemu Krav Maga" w wykonaniu adeptów tej sztuki ze Stowarzyszenia Clipeus Arma pod przewodnictwem Adama Derkacza. Tradycyjnie wielu uczestników uroczystości wzięło udział w korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez Ewę Furmanik, Stanisława Jurczuka i Jana Suchockiego ze Świerż oraz przedstawicieli władz samorządowych, gości zaproszonych i strażaków z OSP Świerże i Wólka Okopska.
Przy zapadającej ciemności, tym razem z maleńkimi kłopotami zakończyło się poszukiwanie „kwiatu paproci", szczęście tym razem uśmiechnęło się do Bernadetty Suprun ze Świerż i Marzeny Niegody z Wólki Okopskiej. Zmrok był natomiast prawdziwym sprzymierzeńcem wykonawców tańcaz ogniem, Piotra Byszuka i Tomasza Kuty z Chełma, których popisy widownia nagrodziła zasłużonymi brawami. W konkursie „Na najpiękniejszy wianek sobótkowy" spośród dziesięciu wykonanych przez gospodynie wiejskie, zespoły śpiewacze, koła emerytów i rencistów oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Świerżach najwyżej oceniono i nagrodzono wieniec zespołu śpiewaczego „Teosinki" z Teosina. Drugie miejsca przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Michałówce, a trzecie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich w Turce. Wyróżnienia wręczono: Kołom PZERiI w Świerżach-Zamieściu i Okopach, Kołom Gospodyń Wiejskich w Świerżach, Wólce Okopskiej i Olenówce, Szkole Podstawowej w Świerżach oraz zespołowi „Koral" z Kamienia. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
- Marta Socha - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Chełm,
- Renata Lalik - Środowiskowy Dom Samopomocy „Cytrynka" w Dorohusku,
- Katarzyna Zaborowska - choreograf dziecięcego zespołu taneczno-wokalnego „Gaik Zielony" działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku.Wszyscy uczestnicy w tym współzawodnictwie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Lasy Państwowe, Nadleśnictwo w Chełmie. Niewątpliwą atrakcją wieczoru był konkurs, wybory „ Miss Nocy Świętojańskiej". Pretendentki do tytułu rywalizowały w trzech wejściach, tj. prezentacji, quizu „dokończ przysłowie" i w rysunku „mężczyzna moich marzeń". Tytuł „Miss Nocy Świętojańskiej" przypadł Anecie Semeniuk z Ignatowa, I Vice-Miss została jej siostra Jowita Semeniuk, a koronę II Vice- Miss wywalczyła Bożena Gryniuk ze Świerż. Zwyciężczynie otrzymały nagrody ufundowane przez organizatorów, a w tegorocznym jury zasiedli: Jan Suchocki - Sołtys wsi Świerże II, Jarosław Hajczuk - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerżach oraz Przemysław Koźmiński z Hrubieszowa.. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „Bruno" z Hrubieszowa. Podczas imprezy do swoich stoisk zapraszali: „kawiarenka" z Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku z kawą, herbatą i ciastami oraz twórcy: Ewa Szymańska, Ewa i Rafał Pieczykolan z Dorohuska. Uczestnicy uroczystości mieli okazję zwiedzić niecodzienne stoisko Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Oddziału w Świdniku, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną ptaków i ich siedzisk. Reprezentowała go Bernadetta Wołczuk, która ponadto zorganizowała dla najmłodszych konkurs plastyczny „Ptaki w moim sąsiedztwie", którego zwycięzcy nagrodzeni zostali upominkami. Imprezie towarzyszyło rytualne rozpalenie ogniska przez Sekretarz Gminy Dorohusk - Katarzynę Rafalską, Przewodniczącą Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Dorohusku - Barbarę Dumin i radną Rady Gminy zamieszkałą w Świerżach - Ewę Furmanik. Istniała również możliwość skorzystania z innych atrakcji, m.in.: pokazu sprzętu Straży Granicznej, paint-balla, zamków, zjeżdżalni, trampoliny, liczne były stoiska handlowe i gastronomiczne. Organizatorzy dziękują sponsorom"
Nasi sponsorzy:
1. Mieczysław Seweryniuk P.H.U."Adriust"
2. Mondi Dorohusk Sp. z o.o
3. Beata i Andrzej Sawiccy – P.W. „Sabat"
4. Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Chełm
5. Bank Spółdzielczy w Leśniowicach o/Dorohusk
6. Jan Kupracz „KUPPOL" - Chełm
7. Gminny Zakład Obsługi z /s w Okopach
8. Romualda Wierzbicka – sklep spożywczo-przemysłowy Świerże
9. Stanisława Turewicz - sklep spożywczo-przemysłowy Świerże
10. Nadleśnictwo Świerże
11. Jacek Wilgos – produkcja drzewek i krzewów ozdobnych w Białopolu
12. Sławomir Tułak – Handel i Gastronomia Wólka Okopska
PODZIĘKOWANIA:
1. Wojciech Sawa – Wój Gminy
2. Gminna Biblioteka Publiczna w Dorohusku z Pania Dyr. Ireną Prokopowicz oraz pracownikami
3. Ochotnicza Straż Pożarna w Świerżach – komendant Robert Głaz
4. Nadleśnictwo Świerże- Pan Wojciech Iżycki
5. Lasy Państwowe- Nadleśnictwo Chełm
6. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich na czele z Pania Krystyną Tryksą
7. KGW z Wólki Okopskiej, Dorohuska, Świerż, Zanowinia, Ostrowa, Michałówki,Teosina, Turki,Brzeźna, Olenówki
8. Stanisław Jurczuk – sołtys wsi Świerże II
9. Jan Suchocki – sołtys wsi Świerże I
10. Radni : Ewa Furmanik i Ryszard Goleń
11. Straż Graniczna o/ Dorohusk
12. Pan Wiesław Roman – Rejonowy Zakład Energetyczny w Chełmie
13. Pan Zbigniew Jaszczuk -Rejonowy Zakład Energetyczny w Chełmie
14. Przedszkole Samorządowe w Dorohusku
15. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku
16. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Chełmie – Marzena Borkowska
17. Specjany Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Dorohusku
18. Środowiskowy Dom Samopomocy „Cyrtynka" w Dorohusku - Pani Renata Lalik
19. Szkola Podstawowa w Świerżach
20. Panie i Panowie – pracownicy interwencyjni Urzędu Gminy Dorohusk