2014.10.01 Gmina Chełm - gospodarzem Powiatowych Dożynek 2014
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
- Opublikowano: środa, 01, październik 2014 10:14
- Odsłony: 1460
W niedzielę 14 września 2014 r. nad Zalewem Żółtańce, przy pięknej pogodzie, tysiącach gości i wspaniałej atmosferze odbyły się Powiatowe Uroczystości Dożynkowe, których organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Gmina Chełm. Rozpoczęła je Msza Święta polowa, w intencji rolników, na wstępie liturgii, starostowie dożynek - Beata Radziszewska ze Stołpia i ...
Marek Klajn z Depułtycz Królewskich ofiarowali chleb wypieczony ze zbóż tegorocznych zbiorów. Dziękując Bogu za tegoroczne plony, kapłani poświęcili dożynkowe wieńce. Miło nam poinformować, że na dożynkach powiatowych wiele było akcentów Gminy Dorohusk, gospodarza podobnych dożynek w roku 2012. W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy", wśród 13 wieńców wyróżniono reprezentujący naszą gminę wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Michałówce. W delegacji z wieńcem brali udział : Beata Łuć, Krystyna Lepionka, Grażyna Iwańczuk, Irena Iwańczuk i Józef Iwańczuk, który za okolicznościową pieśń dziękczynną w czasie przemarszu przed sceną zebrał zasłużone oklaski. Podobne wyróżnienie otrzymała reprezentująca gminę w konkursie „Na najsmaczniejszy chleb wypieczony metodą tradycyjną" - Leokadia Prokopczuk z Zanowinia, która stanęła do rywalizacji wraz z innymi 14 gospodyniami powiatu chełmskiego. Z daleka widoczne było pięknie udekorowane i przystrojone stoisko „Gmina Dorohusk", gdzie swoje wyroby rękodzielnicze prezentowałi Ewa Pieczykolan oraz rzeźbiarz Rafał Jankowski ze Świerż. „Cudeńka", które wykonuje Pani Ewa z małżonkiem Rafałem to przyciągające wzrok zwiedzających różnorodne wyroby szydełkowe, bransoletki, broszki, chusty, etui, kolczyki, kolie, serwety, serwetki oraz robione na drutach swetry, czapki i szaliki. Prace Pana Rafała Jankowskiego to głównie rzeźby, płaskorzeźby sakralne, z motywami ludowymi. W bogatej części artystycznej wiele zasłużonych braw za swój występ zebrali członkinie i członkowie grupy wokalno-instrumentalnej „Cykady" z Wólki Okopskiej. Oprócz nich prezentowali się inne zespoły, wśród nich m.in. „Uherzacy", „Siedliszczanie znad Wieprza, „Dubowa" (Ukraina), „Karambol", kapele: „Kataryna" i „Sami Swoi". Ponadto widzowie oklaskiwali: duet - Interia X, solistkę - Marlenę Stangryciuk oraz kabaret „Dunia". Publiczność doskonale bawiła się na koncercie zespołu „Klimat W", największą jednak widownię zgromadził występ zespołu „Blue Cafe". Publiczność zaprosiła gwiazdę dożynek aż do siedmiu bisów! Wieczór zakończyła zabawa pod gwiazdami z zespołem „Defis".
Uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać też wystawy płodów rolnych oraz degustować pieczonego dzika, który został ufundowany przez myśliwych z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 163 „Orlik" i Koła Łowieckiego nr 23 „Szarak" z Chełma. W trakcie uroczystości dożynkowej dokonano rozstrzygnięcia plebiscytu „Super Tygodnia Chełmskiego" - „Super Baby" i „Super Gospodynie".
Najwięcej jednak emocji wzbudziło losowanie nagrody specjalnej, skutera ufundowanego przez radnych Rady Powiatu Chełmskiego i radnych Rady Gminy Chełm. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do do dyrektor naszego ośrodka – Jolanty Ryszkiewicz, która nie kryła wzruszenia i łez szczęścia. Opiekę nad przedstawicielami naszej gminy z ramienia naszego ośrodka sprawowali Jolanta Ryszkiewicz i Stefan Wojtaszuk, a pieczę nad całokształtem sprawował Wójt Gminy - Wojciech Sawa.