2014.10.17 Dorohuskie akcenty podczas konkursu „Poleskie Przysmaki” na Białorusi
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
- Opublikowano: piątek, 17, październik 2014 14:39
- Odsłony: 1454
W dniach 22- 23 września 2014 roku we wsi Andronowo k. Kobrynia, na Białorusi, w jednym z popularniejszych miejscowych gospodarstw agroturystycznych odbył się konkurs „Poleskie Przysmaki", zorganizowany przez partnera mikroprojektu pn. „Odrodzenie i zachowanie tradycji ludowych poprzez organizację lokalnych festiwali i obrzędów na terenie Związku Transgranicznego Euroregion Bug".
Organizacja tego specyficznego międzynarodowego współzawodnictwa kulinarnego to efekt projektu parasolowego „Kultura pogranicza pomostem integracji społeczności lokalnych w Euroregionie Bug" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013 - Brzeskiego Obwodowego Związku Agro-gospodarczego. Do kulinarnej rywalizacji z przedstawicielami strony białoruskiej przystąpiły gospodynie z Polski. Nasz kraj reprezentowało 10 osób, związanych ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej", miłośników i znawców rodzimych tradycji kulinarnych. Były to: Celina Sołopa, Janina Spodniewska, Grażyna Kudrel, Maria Dziedzic, Edyta Tarajko i Elżbieta Łuczkiewicz. Każda z pań przygotowała 3 regionalne potrawy, m.in. staropolską buraczankę, karkówkę na słodko, tradycyjne schabowe czy racuchy na kwaśnym mleku. Następnie każda potrawa była oceniana przez jury, w składzie którego znaleźli się białoruscy specjaliści kulinarni, którzy zgodnie zdecydowali, iż każda z Pań zasługuje na wyróżnienie swoich umiejętności.
Miło nam poinformować, że wśród nich znalazły się dwie przedstawicielki z gminy Dorohusk: Krystyna Tryksa - Przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Dorohusku i Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Turce oraz Krystyna Kawalec - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dorohusku. Największy sukces przypadł w udziale Pani Krystynie Kawalec, której jury przyznało tytuł „najlepszej gospodyni" konkursu. Wyróżnienie w konkursie zdobyła ponadto Pani Edyta Tarajko z gm. Leśniowice za aromatyczne ciasto z jabłkami. To nie były wszystkie „dorohuskie" akcenty związane z pobytem na Białorusi. Wśród osób, które uczestniczyły w wyjeździe, oprócz Magdaleny Kosteckiej-Ciesielki - kierownika biura Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Chełmskiej" obecna była Agnieszka Skurzewska z Dorohuska - koordynator mikroprojektu. Wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspaniałej, regionalnej uczcie, pełnej „Poleskich Przysmaków". Spotkanie było swoistym powrotem do historii. Pokazało jak wiele łączy Polaków i Białorusinów w kwestii obyczajów i tradycji kulinarnych. Uroczystość umilał wszystkim gościom regionalny zespół śpiewaczy, prezentując repertuar zarówno białoruski, jak i ukraiński. Strona polska również nie była dłużna - Panie, które działają na co dzień w gminnych zespołach, przedstawiły swoje ulubione pieśni, muzykując wspólnie z sąsiadami. Uczestnictwo w tymże konkursie, a następnie w uroczystej biesiadzie było ważnym doświadczeniem nie tylko kulinarnym, ale również kulturowym, a także stało się okazją do rozmowy i wymiany myśli wśród wspaniałych „Poleskich Przysmaków".