2013.09.17. Gminne Święto Plonów
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
- Opublikowano: wtorek, 17, wrzesień 2013 03:00
- Odsłony: 2002
„Gminne Święto Plonów” w Dorohusku
![]() | Gminne uroczystości dożynkowe w niedzielę 1 września 2013 r. rozpoczęły się zgodnie z tradycją przejazdem korowodu dożynkowego ulicami Dorohuska, który punktualnie o godz. 11.30 wyruszył z placu przed Urzędem Gminy. Zaprzęgów konnych, wozów i bryczek użyczyli: Wojciech Wolik, Edward Dolak, Zbigniew Gadzała, Józef Kupracz, Józef Soczyński, Ryszard Stankiewicz z Dorohuska, Władysław Tarasek z Husynnego. Jan Bajor z Zamieścia, Józef Soborski z Ostrowa, którym przewodniczył jazdą na wierzchu Krzysztof Pietrzak z Dorohuska. |
Następnie, gdy korowód zbliżał się do sceny na scenę weszła prowadząca
- Halina Mysakowska, która powitała mieszkańców gminy Dorohusk i wszystkich
przybyłych gości. Chwilę później przedstawiła imiennie wszystkich uczestników
korowodu dożynkowego wraz z prezentacją, zarówno wieńców, które wieźli oraz gości zaproszonych, biorących udział w korowodzie.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się pieśnią ludową o chlebie zaprezentowaną przez zespół śpiewaczy „Ale Babki” z Dorohuska, wraz z kapelą męską.
Fragment wiersza poetki ludowej Kazimiery Wiśniewskiej, motto, usytuowane nad sceną:
„Już kłosy hymn żniwny grają,
już źdźbłami złotymi dzwonią.
Wiatr - słońca gorącem ogrzany,
powiewa chlebową wonią”
wprowadzilo wszystkich w dożynkowy nastrój. Dożynki to najpiękniejsze i najważniejsze w roku święto polskich rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, to prastary obyczaj i nie przemijająca tradycja.
Warto więc ten obyczaj kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Na początku prowadząca gorąco i serdecznie przywitała gospodarza dożynek,
Wójta Gminy Dorohusk -Wojciecha Sawę oraz starostów tegorocznych dożynek
- Małgorzatę Babiarz i Wojciecha Prucnala.
Małgorzata Babiarz wspólnie z mężem Januszem prowadzą średniej wielkości gospodarstwo rolne położone w miejscowości Pogranicze, specjalizujące się w produkcji mleka, którego głównym odbiorcą od lat jest Spółdzielnia Mleczarska „Bieluch” w Chełmie. Państwo Babiarzowie są małżeństwem od dwudziestu lat, właśnie teraz trzy dni temu świętowali tzw. „porcelanowe gody”. Są rodzicami dwójki dzieci, 19-letniego syna Mateusza, ucznia IV klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Okszowie i 12-letniej córki Karoliny, uczennicy I klasy gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku. Wolne chwile lubi spędzać na czytaniu książek. Wojciech Prucnal z Mościsk, zodiakalna Ryba, urodził się 18.03.1985 r. Po ukończeniu Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie w roku 2006, uzyskał zawód mechanika pojazdów samochodowych. Następnie swoje podobne kwalifikacje kontynuował w latach 2007-2008 w wojsku, w Szkółce Technicznej w Poznaniu, zdobywając zawód elektromechanika. Rok później, w 2009 roku były dwa znaczące wydarzenia w młodym życiu, bo prawie w jednakowym czasie przejął gospopdarstwo rolne po ojcu Andrzeju i zawarł związek małżeński z żoną Moniką. Dziś są szczęśliwymi rodzicami „oczka w głowie” - 4-letniej Patrycji. Pracę w gospodarstwie rolnym, spcjalizującym się głównie w produkcji roślinnnej łączy z działalnością społeczną, od 2010 roku jest „najwyższą władzą na najniższym szczeblu” czyli sołtysem wsi Mościska, Ladeniska. W wolnych chwilach uwielbia spacery z rodziną, znajduje ponadto jeszcze czas na majsterkowanie i wędkowanie. Po przedstawieniu bogatego programu dożynkowego starostowie przekazali chleb dożynkowy na ołtarz. Chwilę potem rozpoczęła się rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji rolników, którą koncelebrował i homilię wygłosił Ks. Ryszard Winiarski - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku. Po kazaniu odbyło się poświęcenie wieńców. Wieniec dożynkowy jest symbolem wiary, miłości i wdzięczności Bogu za uzyskane zbiory, a także dziełem sztuki ludowej. Podczas Mszy Świętej do ołtarza przeszła procesja z darami, wyraz podziękowania Panu Bogu za błogosławieństwo tegorocznych zbiorów. Ministranci nieśli płonące świece, będące znakami Chrystusa. Starostowie nieśli chleb z tegorocznych zbiorów. Chleb to wspólnota tysięcy małych ziarenek. Dzięki znojnej pracy rolników nadaje treść naszego dziękczynienia. Młodzież szkolna z Dorohuska przybyła z kwiatami z prośbą, aby serca nasze były czyste i do kwiatów podobne oraz z koszem owoców, będące znakiem Pańskiego błogosławieństwa dla nas. Młodzi prosili również, by nasze życie zaowocowało w miłość, nadzieję i silną wiarę. Po Mszy Świętej nastąpił piękny, tradycyjny zwyczaj dzielenia się chlebem z uczestnikami uroczystości. Chlebem dzielili się gospodarz dożynek, Wójt Gminy - Wojciech Sawa, Ks.Proboszcz - Ryszard Winiarski, starostowie dożynek - Małgorzata Babiarz i Wojciech Prucnal oraz Przewodnicząca Rady Gminy - Ewa Prystupa.
Po Mszy Świętej wszystkich uczestników dożynek oraz gości zaproszonych przywitał Wójt Gminy - Wojciech Sawa, który podziękował wszystkim rolnikom za ciężką, w pocie czoła pracę podczas tegorocznych żniw. Słowa dziękczynienia padły pod adresem wykonawców pięknych wieńców dożynkowych, uczestników konkursów, oraz tych wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji „Gminnego Święta Plonów”. Serdeczne i ciepłe słowa Wójt Gminy skierował do nowego
Ks. Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku - Ryszarda Winiarskiego za piękną celebrę i wzruszającą homilię podczas Mszy Świętej.
Po wystąpieniu Wójta Gminy głos zabrali:
- Andrzej Osowski, reprezentujący Panią Beatę Mazurek - Poseł na Sejm RP,
- Kazimierz Stocki - Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pacy w Lublinie, reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego - Krzysztofa Hetmana,
- Paweł Ciechan - Starosta Chełmski.
Tym samym część oficjalna uroczystości dożynkowych dobiegła końca, po czym przystąpiono do części artystycznej. Dożynki to święto radości i okazja do zabawy, dlatego też po uroczystościach obrzędowych organizatorzy zaplanowali bogaty program artystyczny. Oprócz występów zespołów artystycznych, solistek, solistów z terenu gminy wystapią: zespól folklorystyczny „Opalinka „ z Huszczy (Ukraina), kabaret „Smile” z Lublina, znany zespół disco-polo „Imperium”, iluzjonista Jędrzej Bukowski z Wocławia.
Po występach artystycznych odbędzie się zabawa taneczna oraz pokaz sztucznych ogni.
Już na wstępie prowadząca poinformowała o uroczystościach towarzyszącym dożynkom, a więc kiermasz książęk, wystawy: płodów rolnych, twórców ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, głównie z rękodziełem artystycznym i kuchnią regionalną.
Dużo emocji powinny dostarczyć pokaz „krav-magi” pod kierownictwem Adama Derkacza z Okop.
Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: „Na tradycyjny wieniec dożynkowy”, „Na tradycyjny chleb wiejski”, „Na najsmaczniejszą nalewkę domową”, „Na najpiękniejszy ogród wiejski” i „Jabłkowe rozmaitości”.
Przewidziane jest również wręczenie pucharów i statuetek zwycięzcom „Dożynkowego Turnieju Szachowego” i „Dożynkowych Zawodów Wędkarskich”.
Do dyspozycji uczestników dożynek przygotowano stoiska promocyjne Studium Medycznego w Chełmie, którego ratownicy zapewniali opiekę medyczną podczas dożynek oraz Ośrodka Szkoleniowego „Kursor” z Chełma.
Przedstawiono również sponsorów dożynek.
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() |
z Michałówki/Ostrowa, „Cykady” i „Pogodna Jesień” z Wólki Okopskiej, których występy publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami.
Wiele zasłużonych braw za swoje prezentacje zebrali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” z Dorohuska i Władysława Skoczylas z Zanowinia.
Niezwykle trzymający widzów w napięciu był kolejny pokaz „krav magi” przez grupę, którą utworzył ks. Łukasz Boguta, wikariusz Parafii Rzymskokatolickiej
w Świerżach, a którego na dożynkach reprezentował Adam Derkacz z Okop.
Na zakończenie części artystycznej wystąpiły prawdziwe gwiazdy - kabaret „Smile” z Lublina z repertuarem, który rozbawił publiczność, a zespół discopolowy „Imperium”, znany z przeboju „Żółte tulipany” całkowicie rozgrzał zziebniętych sympatyków. Niesamowity wręcz pokaz iluzji, 50 minutowe show z udziałem widzów oraz 10 absolutnie niepowtarzalnych sztuk zaprezentował Jedrzej Bukowski z Wrocławia.
Do tańca zaprosił zespół „Bruno” z Hrubieszowa, w trakcie zabawy odbył się pokaz sztucznych ogni przez firmę „Efekt” Janusza Zająca z Chełma.
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() |
Sponsorzy „Gminnego Święta Plonów”
1. P.H.U. Bzdeń Marek - Krasnystaw
2. P.H.U. „Adriust” Mieczysław Seweryniuk - Dorohusk
3. „KUPPOL” Jan Kupracz - Chełm
4. „LENA” Sp. z o.o. Zofia Kiecana - Berdyszcze
5. Bank Spółdzielczy w Leśniowicach - Oddział Dorohusk
6. P.W. „SABAT” Andrzej Sawicki - Brzeźno
7. „PKS CHEŁM” S.A. - nagrody rzeczowe
8. „TOKAREX” Jan Tokarski - Dorohusk
9. Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej” w Chełmie
10. Agencja 2108 PKO BP Dorota Oleszczuk-Dyczko - Dorohusk
11. Sklep „REKIN” Liliana Nafalska - Dorohusk
12. Kancelaria Prawna „Filipek-Kamiński” - Lublin
13. Usługi transportowe, roboty ziemne, Wojciech Niemczuk - Pokrówka
14. Marek Maria Pieńkowski - Gospodarstwo Rolne w Rozkoszy
15. P.H.U. „Granica” Zofia i Tadeusz Śmigasiewicz - Berdyszcze
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() |
• Turniej szachowy o Puchar Przewodniczącej Rady Gminy
Kat. seniorzy:
1. Jan Gryniuk - Dorohusk
2. Feliks Piątek - Brzeźno
3. Marcin Watras - Chełm
Kat. dziewczęta, kobiety:
1. Paulina Kuniczuk - Dorohusk
2. Urszula Weskida - Chełm
3. Weronika Iwańczuk - Dorohusk
Kat. juniorzy:
1. Kamil Iwko - Dorohusk
2. Łukasz Staniuk - Dorohusk
3. Marcin Chwaleba - Dorohusk
Najmłodszym zawodnikiem turnieju została 10-letnia Weronika Iwańczuk z Dorohuska.
W turnieju wzięło udział 12 uczestników, puchary dla zwycięzców oraz statuetkę dla najmłodszej uczestniczki turnieju ufundowała Przewodnicząca Rady Gminy
w Dorohusku - Ewa Prystupa.
• Gminny konkurs na „Tradycyjny wieniec dożynkowy”
1. KGW Michałówka
Równorzędne wyróżnienia: - KGW Dorohusk - KGW Turka - Zespół Śpiewaczy „Teosinki” z Teosina - Zespół Śpiewaczy „Nadbużański Klon Zielony” i KGW w Zanowiniu - KGW Olenówka
- Koło PZERiI w Husynnem
- KGW Wólka Okopska Wieniec KGW z Michałówki, który zajął I miejsce w gminnym konkursie reprezentował będzie gminę Dorohusk w powiatowym konkursie na „Najbardziej tradycyjny wieniec dożynkowy” w Rejowcu Fabrycznym w dniu 15 września 2013 r.
Do konkursu na „tradycyjny wieniec dożynkowy” stanęło 7 wieńców.
• Otwarte, towarzyskie - „Dożynkowe” zawody wędkarskie w dyscyplinie spławikowo-gruntowej o Puchar Wójta Gminy Dorohusk przeprowadzone w dniu 01.09.2013 r. nad zalewem Husynne.
Wyniki zawodów
Kat. seniorzy
1. Zagoła Roman - Dorohusk
2. Guzowski Rafał - Dorohusk
3. Bernacki Jerzy - Dorohusk
Kat. młodzieżowcy (do lat 18)
1. Sieniawski Arkadiusz - Ostrów
2. Stachniuk Krzysztof - Lipinki
3. Kowalski Hubert - Husynne
W zawodach startowało 21 wędkarzy, 15 seniorów i 6 młodzieżowców.
• Gminny konkurs na „Na wypiek tradycyjnego chleba wiejskiego”:
1. Lila Koguciuk - Turka
2. Bożena Ołyniuk - Olenówka
3. Danuta Kolman - Zalasocze
Pozostałym uczestnikom przyznano równorzędne 4 miejsca, Otrzymali je: Czesława Hyjek z Olenówki, Eugenia Prucnal z Mościsk, Leokadia Prokopczuk
z Zanowinia i Zofia Domańczuk z Ladenisk.
Do konkursu zgłoszono 7 chlebów. Chleb wypieczony przez Lilę Koguciuk z Turki został zgłoszony do konkursu powiatowego.
Jury oceniało te produkty pod względem smaku, estetyki podania i związku
z tradycjami kulinarnymi regionu.
• Zwycięzcy gminnego konkursu na „Jabłkowe rozmaitości”
1. Czesława Hyjek - Olenówka
2. Krystyna Kawalec - Dorohusk
3. Bogumiła Kręcisz - Olenówka
Wyróżnienie za zajęcie 4 miejsca otrzymała Krystyna Lepionka z Michałówki.
Głównym celem konkursu, którego współorganizatorem była Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej”, fundator nagród rzeczowych było kultywowanie tradycyjnych metod i upowszechnianie receptur związanych z przygotowaniem potraw z jabłkami w roli głównej.
• Gminny konkurs na „Na najsmaczniejszą nalewkę”
1. Krystyna Lepionka - Michałówka
2. Wiesława Lepionko - Michałówka
3. Beata Pelc - Dorohusk
Wyróżnienia otrzymali: Jadwiga Lejman, Krystyna Tryksa z Turki, Wanda Iwko, Krystyna Kawalec z Dorohuska, Bogusława Dadas, Maria Kagankiewicz
z Husynnego, Czesława Hyjek z Olenówki, Felicja Matczuk z Teosina, Kazimiera Petruk ze Świerż i Irena Iwańczuk z Michałówki.
Do gminnego konkursu “Na najsmaczniejszą nalewkę” zgłoszono 16 nalewek.
• Gminny konkurs „Na najładniejszy ogródek wiejski w gminie Dorohusk”
1. Anna Podlipna - Ostrów
2. Lucyna Derkacz - Zalasocze
3. Bogumiła Kręcisz - Olenówka
Wyróżnienia: Krystyna Deneka, Elżbieta Michalik, Anna Dziaduszyńska
- Olenówka, Halina Iwko, Krystyna Kawalec, Alicja Matuszyńska - Dorohusk, Lucyna Jakimiuk, Halina Huk, Danuta Kołtuniuk, Barbara Drylczuk -Wólka Okopska i Marianna Staniuk - Teosin.
![]() | ![]() |