2013.10.06. Współpraca polsko ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
- Opublikowano: niedziela, 06, październik 2013 03:00
- Odsłony: 1439
![]() | | ![]() |
Potem uczestnicy wyjazdu odwiedzili szkołę w Huszczy, która od lat współpracuje z polskimi szkołami w Dorohusku, Fajsławicach, Czułczycach, Włodawie i Woli Uhruskiej, i w której funkcjonuje klasa z językiem polskim. Tu na gości, oprócz ciepłego przyjęcia, czekał występ szkolnej orkiestry dętej i miejscowego, ale znanego w całym regionie, jak również w Polsce zespołu ludowego „Opalinka”.
Oficjalne rozpoczęcie konferencji nastąpiło w miejscowości Starovoitove. Wójt Malias przywitał przedstawicieli z Polski oraz ukraińskie władze wojewódzkie i powiatowe a także właścicieli gospodarstw agroturystycznych z Ukrainy.
Podczas konferencji wystąpiła Maria Sadurska, kierownik projektu „Współpraca polsko – ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym”, która przedstawiła cały zespół projektowy i streściła harmonogram zadań jakie mają zostać zrealizowane w ramach projektu. O obszarze Huschanskoyi i jego turystycznej atrakcyjności mówiła Valentina Yulah. Piotr Yaukubuk wystąpił z prelekcją na temat „Luboml obszar atrakcyjny regionu Ukrainy kultury i historii”. Natalia Krolik, specjalista ds. współpracy z Zagranicą i Integracją Europejską z Administracji Państwowej Obwodu Wołyńskiego mówiła o rozwoju przedsiębiorstw Obwodu Wołyńskiego w ostatnim okresie i planach na przyszłość a Olga Bondarenko o tworzeniu miejsc pracy w zielonej turystyce. O rozwoju samej agroturystyki mówiła Nina Parhomyuk.
W październiku delegacja z Ukrainy przyjedzie na seminarium projektowe, które odbędzie się w Chełmie.
Projekt „Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 przez gminy: Leśniowice (Lider projektu), Dorohusk, Wojsławice, Żmudź, Huszcza (Ukraina) oraz LGD "Ziemi Chełmskiej". Wartość projektu wynosi prawie 3 mln EURO, z czego 90 proc. stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Pieniądze zostaną wykorzystane przez gminy m.in. na modernizację znajdujących się na ich terenach zbiorników wodnych oraz infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej.
![]() |