2014.02.23. Jubileusz "Ale Babek"

 
Uroczystości jubileuszowe 15-lecia istnienia zespołu
śpiewaczego „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska


    W sobotę 15 lutego 2014 r. w Dorohusku odbyły się uroczystości
jubileuszu

15-lecia istnienia zespołu śpiewaczego „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska. Rozpoczęły się one o godz. 16.00 w Pałacu Suchodolskich, wszystkich uczestników na początku serdecznie i gorąco w imieniu organizatorów przywitali: Jolanta Ryszkiewicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku oraz instruktor tego ośrodka - Stefan Wojtaszuk.
    Atmosfera „Walentynek” wyraźnie dawała się odczuć w scenerii pałacowej, wcześniej też zespół swoje urodziny obchodził w okresie „święta zakochanych”.
    „Gdzie słyszysz śpiew - Tam idź !
     Ci ludzie dobre serca mają,
     Pamiętaj ! Źli ludzie nigdy nie śpiewają”

   


     Po powitaniu, minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w dniu 11 lutego 2009 r.
Pani Stanisławy Waleczek, współzałożycielki i członkini zespołu. Opatrzność
czuwała jednak nad faktem, żeby rodzinne tradycje śpiewania i muzykowania
kontynuowali syn i synowa Śp. Pani Stanisławy.
     Z uwagą wysłuchano skrótowej historii działalności zepołu „Ale Babki” z Kapelą
Męską w okresie 15-lecia istnienia, którą przedstawiła Wanda Urbansky.
     Zespół śpiewaczy „Ale Babki”z Dorohuska powstał latem 1998 roku, przejmując tradycję i dorobek działających  wcześniej działającego zespołu „Nadbużanki”, których kierowniczką była Pani Wanda Nazaruk
    Nowo utworzony zespół inauguracyjny występ miał w dniu 26 lipca 1998 r.  Turce, podczas eliminacji gminnych turnieju „Moja Gmina Aktywna”, gdzie wystawił wodewil „Swatka”. W przedstawieniu wzięły udział również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.
    Podczas kolejnego występu, na „Dożynkach Gminnych” w Dorohusku w dniu 20.09.1998 r. w strojach uszytych z własnych pasiaków zespołowi akompaniował Ksiądz Krzysztof Krakowiak. Już  wtedy zastanawiano się nad nazwą zespołu i umownie został nazwany „Ale Babki”, a autorem nazewnictwa  był właśnie Ks.Krzysztof, wówczas wikariusz Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku.     Kierownikiem została Pani Krystyna Kawalec i tak jest do dzisiaj.

   


    Oficjalne chrzciny zespołu odbyły się w dniu 13 lutego 1999 roku podczas zabawy walentynkowo-karnawałowej, a rodzicami chrzestnymi zostali Pani Janina Borucka i Czesław Stachniuk. Od tego czasu datuje się powstanie zespołu.
     W roku 2000 kierownictwo muzyczne objął Pan Marcin Watras, ceniony muzyk związany również  z zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.
     Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku.
    Nie sposób wyliczyć chronologicznie wszystkich ważniejszych występów zespołu, które są udokumentowane w bogatej kronice.
    Niezliczona liczba występów to udział i sukcesy w licznych przeglądach: pieśni kresowej, patriotycznej, strażackiej, pieśni religijno-ludowej, zespołów śpiewaczych, kapel i solistów, twórczości artystycznej seniorów oraz koncertach charytatywnych.
   Kilka też razy, w latach 2007, 2008 i 2009 „Ale Babki” z powodzeniem prezentowały się na Ogólnopolskich Prezentacjach Stołów Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych w Kolegiacie przy Kościele Świętej Anny w Warszawie.

   


  Gośćmi przy naszych stoiskach byli m.in. Władysław Serafin - Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Ś.P. Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski, rezydujący wówczas w Kolegiacie Św. Anny.
    W związku z tym, że gmina Dorohusk współpracuje od wielu lat w ramach tzw. „wymiany przygranicznej” z gminą Huszcza i rejonem lubomelskim „Ale Babki” wielokrotnie wystepowały na Ukrainie z kolędami, pastorałkami, na „Nocach Kupały”, „Dniu Kołchoźnika”, „Dniach Pobiedy”, wieczornicach i uroczystościach religijnych „Wodochreszcza”.
   Wiele ożywienia w działalność zespołu „ Ale Babki”  wniosła kapela męska, co w efekcie dało znakomite połączenie śpiewu i brzmienia instrumentów w żywą, dziarską, rytmiczną  i profesjonalną prezentację.
   Panie z zespołu są również członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Biorą aktywny udział w konkursach na najpiękniejsze wieńce,  zarówno sobótkowe, jak i dożynkowe, w jarmarkach rękodzieła ludowego i konkursach kulinarnych.
  W dniu  10 marca 2006 r. podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Dorohusku zespół otrzymał odznakę honorową „ZA ZASŁUGI DLA EUROREGIONU BUG”.
  W okresie swojej działalności zespół „Ale Babki” z Kapelą Męską wykonał ponad 300 koncertów i przedstawień, w których prezentował utwory polskie, ukraińskie, cygańskie i żydowskie.
   Dzięki staraniom władz gminy Dorohusk i kierownictwa Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki, w roku jubileuszowym zespół otrzymał nowe stroje ludowe.
   W dotychczasowej działalności „Ale Babki” z Kapelą Męską starali się godnie reprezentować Gminę Dorohusk i jej kulturowy dorobek. W dalszej swej działalności zespół zamierza nadal promować tradycje i kulturową naszego regionu.
   Najbardziej cenionymi osiągnięciami są:
•    II miejsce w XXXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu, woj. łódzkie w czerwcu 2012 roku,
•    liczne I, II i III miejsca w Regionalnych Przeglądach Pieśni i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu Osadzie, ostatnie I miejsce podczas 19-edycji tej imprezy w styczniu 2013 roku, w kategorii  kapel,
•    czołowe miejsca, najpierw na gminnych, międzygminnych a później
na Powiatowych Przeglądach Piosenki Strażackiej w Okopach, ostatnio
I miejsce na III Powiatowym Przeglądzie w dniu 4 maja 2013 r;
•    II miejsce na III Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych
w Werbkowicach w kat. zespołów z kapelą ludową. Na tym samym
festiwalu w roku 2012 Marcin Watras został laureatem nagrody głównej dla
najlepszego instrumentalisty,
•    II miejsce na Przeglądzie Kolęd i Szczodrywek - Dorohusk 2014, z udziałem
zespołów z Ukrainy w dniu 18 stycznia b.r.
   Kierownikiem zespołu  jest Pani Krystyna Kawalec, w skladzie są ponadto: Anna Dżaman, Danuta Domińczuk, Halina Iwko, Wanda Urbansky, Izabela Kondrat, Ewa Andryszczuk, Cecylia Mielniczuk, Bożena Ołyniuk, Halina Mysakowska, Mirosław Kawalec, Adam Ołyniuk, Mieczysław Sidoruk i Marcin Watras - kierownik muzyczny.
  W przeszłości w zespole występowali: Romualda Wieliczko, Ewa Zagoła, Jolanta Omelańska, Stanisława Mielniczuk, Irena Krawczyńska, Elżbieta Furs, Anna Jabłońska, Małgorzata Tarasek, Eugeniusz Pawłowicz, Jan Papacz i Adam Kabała. Okazjonalnie do udziału w występach zapraszani są Michał Staniuk i Mariusz Morelowski.
  Po przedstawieniu retrospekcji zespołu, dorobku, osiągnięć i przedstawieniu składu imiennego odbył się okazjonalny, 30 minutowy koncert  nawiązujący do bogatego     i różnego repertuaru, nagrodzony owacjami na stojąco.
  Życzeniom, gratulacjom nie było końca, przekazali je m.in:
  -  Krzysztof  Grabczuk - Wicemarszałek  Województwa Lubelskiego,
  -  Paweł Ciechan - Starosta Chełmski,
  - Wojciech Sawa - Wójt Gminy Dorohusk i Ewa Prystupa - Przewodnicząca Rady Gminy w Dorohusku, w imieniu władz samorządowych gminy Dorohusk,
   - Mieczysław Gałecki - radny Rady Gminy,
   - Stanisław Kuć - członek Rady Nadzorczej SKOK Cmielewskiego w Lublinie,
   - Krzysztof Kołtun - Prezes Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury w Chełmie,
   - Władysława Skoczylas  - Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku
Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
   - Ks. Krzysztof Krakowiak - Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego
w Chełmie, Wicedziekan Kapituły Kolegialnej w Chełmie,
   - Lidia Klimowicz  - była Dyrektor Rejonowego Domu Kultury w Lubomlu
i Wiaczesław Klimowicz, emerytowany Dyrektor Wydziału Kultury i Turustyki
w Lubomlu (Ukraina),
   - Irena Prokopowicz - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dorohusku,
   - zespoły śpiewacze z gminy Dorohusk, sympatycy oraz liczni sponsorzy.
   Wszystkim uczestniczącym  podziękowali wspólnie - Kierownik Zespołu
„Ale Babki” z Kapelą Męską - Krystyna Kawalec oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki - Jolanta Ryszkiewicz.
  Uroczystość zakończył poczęstunek, wspólne biesiadowanie przy stołach oraz zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych przy dźwiękach zespołu
wokalno-instrumentalnego  „Hadimm”.