2016.08.30 Gminne Święto Plonów Dorohusk 2016

3   Gminne uroczystości dożynkowe w niedzielę 23 sierpnia 2015 r. rozpoczęły się zgodnie z tradycją przejazdem korowodu dożynkowego ulicami Dorohuska, który punktualnie o godz. 11.30 wyruszył z placu przed Urzędem Gminy. Zaprzęgów konnych, wozów i bryczek użyczyli: Adam Gradus, Edward Dolak, Krzysztof Stankiewicz, Mieczysław Gadzała z Dorohuska, Jan Suchocki ze Świerż, Grzegorz Prączko z Wólki Okopskiej, Władysław Derkacz, z parą kucy, którym przewodniczył jazdą wierzchem Krzysztof Pietrzak z Dorohuska.

W korowodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, wykonawcy wieńców ze zbóż, członkinie, członkowie zespołów śpiewaczych, „Teosinki" z Teosina, „Ale Babki" z Kapelą Męską Dorohuska, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Następnie, gdy korowód zbliżał się na plac przy Pałacu Suchodolskich na scenę weszła prowadząca - Halina Mysakowska, która przedstawiła uczestników korowodu dożynkowego, wraz z prezentacją zarówno wieńców, które wieźli oraz gości zaproszonych.

1

Poinformowała, że ma ogromny zaszczyt prowadzić dzisiejszą uroczystość. Dożynki to najpiękniejsze i najważniejsze w roku święto polskich rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Dożynki to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, to prastary obyczaj i nie przemijająca tradycja. Chwilę później powitała mieszkańców gminy Dorohusk i wszystkich przybyłych gości na „Gminne Święto Plonów". Jako pierwsi przywitani zostali, gospodarze dożynek, Wójt Gminy, Wojciech Sawa, Przewodniczący Rady Gminy Dorohusk, Jan Papacz oraz starostowie tegorocznych dożynek, Edyta i Marcin Derkaczowie z Puszek. Państwo Edyta i Marcin Derkacz są małżeństwem od 3 sierpnia 2008 roku. Mieszkają w miejscowości Puszki, gdzie wspólnie od 2010 roku prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 40 ha. Głównymi uprawami są zboża takie jak pszenica, jęczmień oraz kukurydza. Pan Marcin, syn Wiesławy i Władysława urodził się 30 października 1988 roku w Zamieściu, Małżonka Edyta urodzona 27 stycznia 1989 roku w Chełmie, córka Haliny i Andrzeja Zabokrzyckich.

2

Marcin jest z wykształcenia technikiem mechanizacji rolnictwa. Od 2015 roku jest członkiem Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Chełmskiego. Edyta ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Chełmie. Swoje dalsze kształcenie przerwała po drugim roku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie na kierunku Rolnictwo poświęcając się wychowaniu dwóch wspaniałych synów. Zaistniała też nagła potrzeba rozwinięcia hodowli bydła mlecznego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz francuskiej rasy Limousine, którego odbiorcą są Zakłady Mięsne w Łukowie. Obydwa stada łącznie liczą około 50 sztuk. Roczna produkcja mleka w gospodarstwie wynosi około 80 tys. litrów mleka, które odstawiane jest do Chełmskiej Spółdzielni Mleczarskiej "Bieluch". Od spółdzielni otrzymali wyróżnienie za 125% dynamikę produkcji mleka w 2015 roku, a nad hodowlą czuwa Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

3

Państwo Derkaczowie są rodzicami dwóch synów, 6-letniego Marka oraz 5- letniego Michała, uczniów klas przedszkolnych. Na pytanie dlaczego podjęli się ciężkiej pracy w gospodarstwie rolnym, bez wahania odpowiadają, ponieważ kochają życie na wsi oraz zwierzęta. Wolne chwile, których mają niewiele spędzają na wycieczkach z dziećmi oraz na wspólnych spotkaniach w gronie rodziny i przyjaciół. Po prezentacji starostów prowadząca przedstawiła szczegółowo program tegorocznych dożynek, dodając, że dostarczy on wielu wrażeń, zarówno duchowych, jak też artystycznych, kulturalnych i rozrywkowych. Chwilę potem rozpoczęła się rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji rolników, którą koncelebrował i homilię wygłosił Ks. prof. Krzysztof Rogalski z Kępy.

4

Po kazaniu odbyło się poświęcenie wieńców. Wieniec dożynkowy jest symbolem wiary, miłości i wdzięczności Bogu za uzyskane zbiory, a także dziełem sztuki ludowej. Podczas Mszy Świętej do ołtarza przeszła procesja z darami, wyraz podziękowania Panu Bogu za błogosławieństwo tegorocznych zbiorów. Starostowie nieśli chleb z tegorocznych zbiorów. Chleb to wspólnota tysięcy małych ziarenek. Dzięki znojnej pracy rolników nadaje treść naszego dziękczynienia. Dzieci nieśli kwiaty, z prośbą by ich serca były czyste i do kwiatów podobne. Młodzież niosła kosz owoców. Owoce to znak błogosławieństwa, z prośbą by każde życie zaowocowało w miłość, nadzieję i silną wiarę. Sołtysi z naszej gminy nieśli hostię, wino i wodę. Wino i woda są wyrazem naszej wdzięczności Bogu za otrzymane dary każdego dnia, a hostia pokarmem dla duszy ofiarowanym podczas eucharystii.

5

Po Mszy Świętej nastąpił piękny, tradycyjny zwyczaj dzielenia się chlebem z uczestnikami uroczystości. Chlebem dzielili się gospodarze dożynek, Wójt Gminy, Wojciech Sawa, Przewodniczący Rady Gminy Dorohusk, Jan Papacz, Ks. prof. Krzysztof Rogalski oraz starostowie dożynek, Edyta i Marcin Derkaczowie. Po Mszy Świętej wszystkich uczestników dożynek przywitał Wójt Gminy - Wojciech Sawa, który podziękował wszystkim rolnikom za ciężką, w pocie czoła pracę podczas tegorocznych żniw. „Szczęściem od Pana Boga jest fakt, że tutaj u nas była sprzyjająca pogoda dla rolników, nie było klęsk żywiołowych, kataklizmów, tak jak w innych częściach kraju". Słowa dziękczynienia padły pod adresem wykonawców pięknych wieńców dożynkowych, uczestników konkursów, oraz tych wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji „Gminnego Święta Plonów".

6

Po wystąpieniu Wójta Gminy, gości zaproszonych serdecznie przywitała prowadząca, Halina Mysakowska, po czym głos zabrali: w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego - Elżbieta Prus, Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Chełmie oraz Oleksij Nesteruk - Wójt Gminy Huszcza. Tym samym część oficjalna uroczystości dożynkowych dobiegła końca, po czym przystąpiono do części artystycznej. Dożynki to święto radości i okazja do zabawy, dlatego też po uroczystościach obrzędowych organizatorzy zaplanowali bogaty program artystyczny. Przedstawiono również sponsorów dożynek. W bogatej części artystycznej wystąpiło wiele zespołów śpiewaczych, ludowych, wokalnych, kapel, solistów, tj: „Wesołe Nutki" „Ale Babki" z Kapelą Męską, „CudaWianki", Weronika Chomiarczuk z Dorohuska,Halina Mysakowska, Jan Papacz, Mieczysław Sidoruk z Dorohuska, Aleksandra Bednarek z Okop Kolonii wraz zespołem „.Revius", „Opalinka" z Huszczy (Ukraina), „Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia, „ Sąsiedzi" z Michałówki/Ostrowa, „Teosinki" z Teosina, „Alternatywy 5" z Łopiennika Górnego, „Kataryna" z Chełma, których występy publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami. Dozowanie wrażeń artystycznych było rozłożone w czasie, około godz. 16.00 wystąpił znany kabaret „Czesuaf" z Poznania, z repertuarem, który rozbawił publiczność, a na zakończenie swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentował znany zespół discopolowy z Warszawy „Top One". Do niesamowitego wręcz pokazu sztucznych ogni zaprosiła firma „Efekt" Janusza Zająca z Chełma, a do tańca przygrywał zespół „Konkret" z Rejowca. Imprezy towarzyszące: Turniej szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dorohusk.

7

Kat. juniorzy (do lat 18)
1. Krzysztof Iwańczuk - Chełm
2. Marek Błaszczuk - Turka
3.

Marcin Matczuk - Dorohusk

Kat. seniorzy (pow. lat 18)
1. Jan Gryniuk - Dorohusk
2. Aleksander Czerepko - Dorohusk
3.

Adrian Ołyniuk - Kamień

 

Kat. dziewczęta, kobiety, (bez ograniczeń wiekowych)
1. Maria Gajur - Wólka Okopska Najmłodszą zawodniczką turnieju została 7-letnia Maria Gajur z Wólki Okopskiej.

W turnieju wzięło udział 11 uczestników, puchary dla zwycięzców oraz statuetkę dla najmłodszej uczestniczki turnieju ufundował Przewodniczący Rady Gminy w Dorohusku - Jan Papacz.

 

Otwarte Dożynkowe Zawody Wędkarskie metodą połowu ryb, spławikowo-gruntową (dwie wędki) o Puchar Wójta Gminy Dorohusk przeprowadzone w dniu 28.08.2016 r. na Zalewie Husynne.
Wyniki zawodów (jedna kategoria):
1. Roman Zagoła - Dorohusk
2. Tomasz Kołtuniuk - Dorohusk
3. Kamil Sieniawski - Ostrów
W zawodach startowało 11 wędkarzy, w tym również z gminy Huszcza i Rejonu Lubomelskiego (Ukraina).
Podczas dożynek przeprowadzono i ogłoszono wyniki 4 konkursów: „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy", „Na tradycyjny chleb wiejski", „Na najsmaczniejszą nalewkę domową" i „Na najsmaczniejszą potrawę z kaszy". We wszystkich konkursach oceny dokonywała komisja w składzie:
  -Arkadiusz Sroczyński - Zespół Doradztwa Rolniczego w Chełmie,
  -Mirosław Romanek - Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Chełmie,
  -Ryszard Suszyński - Kierownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Zarządu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Brzeźnie,
  -Joanna Wąsowicz - Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie,
  -Grzegorz Jeziernicki - Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej".

 

Oto wyniki konkursów:

Gminny konkurs na „Tradycyjny wieniec dożynkowy"

1. Koło Gospodyń Wiejskich w Michałówce
2.  Koło Gospodyń Wiejskich w Turce
3. Zespół śpiewaczy „Teosinki" z Teosina
  Wyróżnienia:
  - Zespół Śpiewaczy „Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Okopskiej
- Koło Gospodyń Wiejskich w Okopach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Olenówce
- Sołectwo Dorohusk Wieś
- Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dorohusku
- Zespół folklorystyczny „Opalinka" z Huszczy (Ukraina).

Wieniec KGW z Michałówki, który zajął I miejsce w gminnym konkursie reprezentował będzie gminę Dorohusk w powiatowym konkursie na „Najbardziej tradycyjny wieniec dożynkowy" w Wierzbicy w dniu 11 września 2016 r. Do konkursu na „tradycyjny wieniec dożynkowy" stanęło 10 wieńców.

 

Gminny konkurs na „Na tradycyjny chleb wiejski"
1. Irena Iwańczuk - Michałówka
2. Agnieszka Kulińska - Mościska
3. Danuta Kolman - Zalasocze

Pozostałym uczestnikom wręczono wyróżnienia: Otrzymali je: Joanna Kurek i Eugenia Prucnal z Mościsk i Bożena Ołyniuk z Dorohuska. Do konkursu zgłoszono 6 chlebów. Chleb wypieczony przez Irenę Iwańczuk z Michałówki został zgłoszony do konkursu powiatowego. Jury oceniało te produkty pod względem smaku, estetyki podania i związku z tradycjami kulinarnymi regionu. Fundatorem nagród rzeczowych dla zwycięzców i upominków dla wyróżnionych było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej".

 

Gminny konkurs „Na najsmaczniejszą nalewkę domową"
1. Jadwiga Lejman - Turka (za „śliwowicę"),
2. Wanda Iwko - Dorohusk (za „nalewkę z jagody goi"),
3. Mariola Tolisz - Okopy (za „nalewkę z czeremchy kanadyjskiej").

Wyróżnienia otrzymali: Bogusława Dadas z Husynnego, Krystyna Kawalec, Halina Iwko z Dorohuska, Krystyna Lepionka i Wiesława Lepionka z Michałówki, Maria Pawłowicz z Brzeźna, Bogusława Krawczyńska i Anna Majewska z Turki i Bogumiła Kręcisz z Olenówki.
Do konkursu zgłoszono 12 nalewek. Fundatorem nagród rzeczowych dla zwycięzców i upominków dla wyróżnionych było Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A. w Chełmie.

 

Gminny konkurs na „Na najlepszą tradycyjną potrawę z kaszy"
1. Bogusława Dadas - Husynne (za „zawijaniec gryczany"),
2.  Justyna Łacińska - Wólka Okopska (za „kwiat drożdżowo-gryczany"),
3.  Barbara Popek - Michałówka (za „kaszę jaglaną z warzywami"),

Wyróznienia za udział otrzymali: Krystyna Kawalec z Dorohuska, Beata Skoczylas z Okop, Bogusława Krawczyńska z Turki, Danuta Kolman z Zalasocza i Bogumiła Kręcisz z Olenówki. Do gminnego konkursu "Na najlepszą tradycyjną potrawę z kaszy" zgłoszono 8 potraw.

 

Gminny konkurs „Na najładniejszy ogródek wiejski w gminie Dorohusk w roku 2016"

Właściciele ogródków tradycyjnych:

1. Patryk Prączko - Wólka Okopska
2. Halina Iwko - Dorohusk
3. Felicja Matczuk - Teosin.

Wyróżnienia otrzymują: Krystyna Deneka, Elżbieta Michalik z Olenówki, Anna Podlipna z Ostrowa, Maria Kulińska i Joanna Kurek z Mościsk.

 

Właściciele ogródków nowoczesnych:
1. Anna Dziaduszńska - Olenówka
2. Krystyna Kawalec - Dorohusk
3. Małgorzata Jóźwik - Okopy Kolonia

Imprezie towarzyszyły wystawy: płodów rolnych, stoiska: Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej", kawiarenki - Stowarzyszenia Kobiet „Niebieska Zebra", powożenie kucykami: Karola Gryglewskiego z Leonowa, gmina Rejowiec i Dariusza Derkacza z Puszek, animacja kulturalna dla dzieci świadczona przez Agencję Dywizjon LKS z Krasnegostawu, fotobudka „Świat Imprez Chełm", zjeżdżalnie, dmuchańce, kiermasze: twórców ludowych, rękodzieła, rzemiosła artystycznego oraz liczne stoiska gastronomiczne. Ponadto w tym dniu Przychodnia Specjalistyczna „Centrum" z Chełma zorganizowała badania profilaktyczne i diagnostyczne. Imprezą towarzyszącą była również III edycja „Nadbużańskiego Biegu Pod Prąd" zorganizowanego przez Stowarzyszenie kultury fizycznej „Clipieus Arma", z którego będzie oddzielna fotorelacja. Organizatorzy biegu, dzięki pomocy i wsparciu Marka Popka z Berdyszcz załatwili zapierające dech loty parolotnią, z których mamy „zdjęcia z lotu ptaka" dzięki uprzejmości Ks. Michała Szuby. 

8

9

10

11

Organizację dożynek wsparli liczni sponsorzy:

Kancelaria Prawna Filipek & Kamiński - Lublin, „TEZET S.A" Lublin, P.H.U. „ADRIUST" Mieczysław Seweryniuk, P.P.H. „KUPPOL" Jan Kupracz - Ludwinów, Marek Maria Pieńkowski - Farma Suchekownaty, „GEO-TECH" Usługi Geodezyjne - Zbigniew Siłuch - Chełm, P.W. „Sabat" Beata i Andrzej Sawiccy - Brzeźno, Bank Spółdzielczy w Leśniowicach Oddział Dorohusk, „Okno-plast" Chełm - Jacek Siry,Chełm, Grzegorz i Helena Kőnig - Kőnig s.c. - Okopy Kolonia, Gminny Zakład Obsługi Sp. z o.o. w Dorohusku z/s w Okopach, Waldemar Lasek - Okopy Kolonia, Agata Radzięciak - Dorohusk, Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej", PKS Chełm Sp. z o.o. - Waldemar Szynal, Sklep ABC Dorohusk Wieś - Lucyna Wawrzyk, Liliana Nafalska - Sklep „Rekin" Dorohusk, ATELIER URODY Urszulin - Paulina MULTIAGENCJA UBEZPIECZENIOWA - Joanna Łobaczuk - Dorohusk, Sklep Spożywczy Dorohusk - Artur Mazurek, Sklep Przemysłowo-Gospodarczy Dorohusk - Waldemar Ruszkiewicz.

 

Organizatorzy kierują również podziękowania:
- Księżom: Ks. prof. Krzysztofowi Rogalskiemu z Kępy, Ks. Michałowi Szubie - Wikariuszowi Parafii Rzymskokatolickiej z Dorohuska i Ks. kan. Ryszardowi Jabłońskiemu, Proboszczowi Parafii Rzymskokatolickiej w Brzeźnie oraz Bogusławowi Saganowi - organiście Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku,
- Starostwu Powiatowemu w Chełmie,
- Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży „Iskra" w Dorohusku,
- Kołu Polskiego Związku Wędkarskiego w Dorohusku,
- Stowarzyszeniu kultury fizycznej „Clipeus Arma",
- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dorohusku wraz z pracownikami i stażystami,
- Stowarzyszeniu Kobiet „Niebieska Zebra" z Dorohuska,
- Środowiskowemu Domu Samopomocy „Cytrynka" w Dorohusku,
- Sołtysom i mieszkańcom sołectw:
  > Danucie Domińczuk - Dorohusk Wieś,
> Annie Dumin - Skordiów,
> Halinie Dyczko - Zamieście,
> Danucie Kolman - Zalasocze,
> Alicji Książek - Świerże I,
> Tadeuszowi Sinkowskiemu - Ostrów,
> Eugeniuszowi Grzywnie - Michałowka i Majdan Skordiów,
> Joannie Kurek - Mościska, Ladeniska,
> Barbarze Koguciuk - Zanowinie,
> Krystynie Kogut - Brzeźno,
> Agnieszce Kogut - Teosin,
> Bożenie Szykule - Turka,
> Tadeuszowi Tarasiukowi - Okopy,
> Marii Kagankiewicz - Husynne,
> Wiesławie Drążkiewicz - Kępa,
> Bożenie Dziewiczkiewicz - Dorohusk Osada, Berdyszcze,
> Barbarze Drylczuk - Wólka Okopska,
> Mirosławowi Ryszkiewiczowi - Pogranicze, Kroczyn,
> Jerzemu Ryszkiewiczowi - Stefanów, Puszki.
- Gminnej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich i Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Dorohusk,
- Komendantowi Gminnemu OSP, Zarządowi Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dorohusku i Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Gminy Dorohusk,
- Komendantowi Komisariatu Policji w Dorohusku,
- Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Dorohusku,
- Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku,
- Oddziałowi Rejonowemu i Kołom Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z terenu Gminy Dorohusk,
- Pracownikom interwencyjnym i publicznym Urzędu Gminy w Dorohusku,
Osobom:
  > Małgorzata Sarzyńska - Okopy Kolonia,
> Przemysław Sarzyński - Okopy Kolonia,
> Edyta i Marcin Derkacz - Puszki,
> Edward Drzewiński - Ostrów,
> Marzena i Marian Grzywna - Barbarówka,
> Piotr Kryszczuk - Rozkosz,
> Krystyna Tryksa - Turka,
> Halina Iwko – Dorohusk,
> Adam i Bożena Ołyniuk - Dorohusk,
> Jadwiga Jesiończak - Dorohusk,
> Mieczysław Prończuk - Dorohusk,
> Wanda Iwko - Dorohusk,
> Dariusz Oleszczuk - Okopy,
> Małgorzata Łuć - Michałówka,
> Anna Podlipna - Ostrów,
> Krystyna Nowosad - Dorohusk.