Historia OSP Wólka Okopska

HISTORIA ZAŁOŻENIA I DZIAŁALNOŚCI OSP WÓLKA OKOPSKA

Ochotnicza Straż Pożarna w Wólce Okopskiej powstała w 1956 roku i była to 3 straż na terenie gminy Dorohusk po straży ze Świerż, która powstała przed wojną oraz po OSP Okopy, która jako pierwsza powstała po wojnie w 1947 roku. Straże te udzielały pomocy w tworzeniu straży w Wólce Okopskiej. Konieczność jej utworzenia wynikała z potrzeby walki z pożarami, niekiedy o charakterze przestrzennym przy zwartej zabudowie.

Głównym założycielem straży był Władysław Kozaczuk ,a inicjatorem jej utworzenia był jego kolega z czasów okupacji i nauki w rolniczej szkole w Świerżach Jan Dyczko, ówczesny Powiatowy Komendant Straży Pożarnych w Chełmie pochodzący z naszego terenu z Okop. Właśnie w pierwszych organizacyjnych latach 1954-1956 najwięcej pomocy udzielały już działające straże z Okop i ze Świerż od której poprzez Urząd Gminy w Świerżach pozyskano pierwszy sprzęt gaśniczy, ręczną dwuramienną sikawkę, przez dłuższy okres czasu będącą na stanie OSP. Oficjalną datą zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Okopskiej jest 8 kwietnia 1956 roku. Pierwszym Komendantem utworzonej w 1956 roku straży w Wólce był Kozaczuk Władysław, mający do pomocy kilkunastu ochotników, którymi byli: Kański Ignacy, który przez wiele lat był gospodarzem, Krzeszowiec Marian, Hawryluk Jan, Oleszczuk Józef, który przez wiele lat aż do śmierci był skarbnikiem oraz Kopciuch Jan, Raczyński Stanisław, Oleszczuk Władysław, Ekiert Franciszek, Huk Kazimierz, Mil Marcin, Popko Andrzej, Litwiniuk Stanisław, Prączko Władysław i Musel Marian. Tych druhów uważać należy za założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Okopskiej. Siedzibą straży była świetlica wiejska tzw. lodówka czyli dom ludowy, wybudowany przed wojną, w którym po otrzymaniu zezwolenia z gminy rozpoczęto organizować dochodowe zabawy. W początkowym okresie były wielkie trudności z pozyskaniem jakiejkolwiek motopompy. Pierwsza była produkcji angielskiej i z racji braku części nie można było jej uruchomić. Kupili ją Kozaczuk z Kańskim we dwóch, po części z dochodu z zabaw, a po części z pensji zarobionej w PRK. Organizowane zabawy dawały dochód, uzbierano sporo pieniędzy, wyremontowano dom ludowy. Za 4 tys. zł. kupiono drugą już polską motopompę w komendzie straży w Chełmie, która była wcześniej eksploatowana i też nie chciała palić.

Wtedy komenda z Chełma zabrała motopompę używaną i dała nową PO-3, która służyła przez długie lata. Pierwszą udaną akcją gaśniczą była walka z pożarem w obejściu Pana Niemca, który mieszkał w budynku po Janie Hawryluku. Uratowano mieszkanie i płody rolne, spalił się tylko dach na oborze. W nagrodę za udaną akcję straż otrzymała 300 zł z komendy straży z Chełma oraz ręczna syrenę o nazwie „Druchna 2". W takie opisanej sytuacji upłynęło kilka lat działalności straży, aż do początku lat 70-tych, kiedy to Kozaczuk Władysław zaczął więcej czasu poświęcać pracy – murarstwu, a jego obowiązki jako komendanta straży przejął Kański Ignacy. Po roku 1956 nastąpiła w kraju „odwilż" poprzez zmniejszenie restrykcji. Organizowane w tamtych czasach częste zabawy były źródłem uzyskiwania dość znacznych dochodów, za które przy pomocy gminy oraz komendy straży z Chełma wybudowano w latach 60-tych Wiejski Dom Kultury, stojący do dziś, z wyodrębnioną częścią na potrzeby straży. Motopompa i sprzęt do pożarów początkowo wożone były początkowo do pożarów na zasadzie kolejki, a w latach 70-tych zakupiono wóz ogumiony, który służył przez długie lata, aż do lat 90-tych. W roku 1994 gmina odkupiła od likwidowanego Zakładu Mechanizacji Rolnictwa w Brzeźnie znaczną ilość sprzętu strażackiego w postaci 2 motopomp pożarniczych, węży i innej armatury, a co najważniejsze ten sprzęt oraz samochód pożarniczy Żuk przekazano dla OSP w Wólce Okopskiej. Samochód ten służy do dziś. Do roku 1991 potrzeby straży w Wólce zabezpieczane były przez komendę w Chełmie, a od tego roku straż jest na garnuszku gminy. Przez 50 lat w działalności straży uczestniczyło bardzo wielu mieszkańców wsi. Z okresu pierwszych 17 lat działalności nie zachowały się żadne dokumenty. Natomiast z zachowanej dokumentacji od początku lat 70-tych wynika że: W 1973 roku Prezesem był Czeryna Kazimierz, naczelnikiem Kański Ignacy, gospodarzem Kański Józef, sekretarzem Tarasiuk Franciszek a skarbnikiem Oleszczuk Józef, członkiem zarządu był Huk Kazimierz. Komisję rewizyjna tworzyli: Raczyński Stanisław jako przewodniczący oraz Rajchert Marceli i Kopeć Jan jako członkowie. Oprócz wymienionych członkami straży byli wtedy Mil Marcin I Krzeszowiec Marian. W 1977 roku straż liczyła 16 ochotników, a do straży w następnych latach zaczęli przychodzić młodzi: Kozaczk Jerzy, Musel Jan, Goleń Henryk, Adaszkiewicz Ryszard, Goleń Stanisław, Walczuk Jan, Multan Julian, Mil Stanisław, Huk Janusz.

W 1983 roku po śmierci wieloletniego skarbnika Józefa Oleszczuka wybrano na tę funkcję Golenia Henryka, a na zastępcę naczelnika Jerzego Kozaczka, który w kolejnym roku został wybrany na prezesa. W latach 80-tych nastąpiła całkowita zmiana warty w straży, gdyż ze starych, doświadczonych strażaków pozostali tylko kański Ignacy i Huk Kazimierz, a przyszli Walczuk Bogdan, Krzeszowiec Wiesław, Ciemniecki Henryk. W roku 1991 Prezesem zarządu wybrany został Walczuk Bogdan i tak jest do dzisiejszego dnia, gdzie naczelnikiem jest Kozaczuk Jerzy, skarbnikiem Mil Jan,

LISTA STRAŻAKÓW-ZAŁOŻYCIELI OSP WÓLKA OKOPSKA

Żyjący założyciele:

Kozaczuk Władysław

założyciel i pierwszy Komendant OSP

Kański Ignacy

gospodarz i późniejszy Komendant

Krzeszowiec Marian

Zmarli założyciele:

Oleszczuk Józef

Hawryluk Jan

Raczyński Stanisław

Oleszczuk Władysław

Ekiert Franciszek

Huk Kazimierz

Mil Marcin

Popko Andrzej

Litwiniuk Stanisław

Prączko Władysław

Musel Marian

Zmarli strażacy starszego pokolenia:
Czeryna Kazimierz,
 Kopciuch Jan
Lewczuk Władysław
Tarasiuk Franciszek
Kozaczuk Jan
Lejman Tadeusz,
Rajchert Marceli

Zmarli strażacy młodszego 

pokolenia:

Kański Józef,

Adaszkiewicz Ryszard
Lewczuk Józef
Surdel Czesław
Surdel Jerzy

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Turniej Gmin "Miedzy nami sąsiadami" 13 lipca 2014.

Nasi strażacy z OSP Wólka Okopska uczestniczyli w jednej z konkurencji tj. ,, podawanie wody" i zajęli 4 miejsce.

P7130719

P7130724

P7130733